Levandule lékařská – tipy pro použití v domácnosti

levandulový olej

Myslíte si, že levandule je jen okrasná květina?

Levandule lékařská opravdu nepatří jen mezi obyčejné okrasné rostliny.
Je proslulá zejména svými zklidňujícími účinky a její esenciální oleje, používané už ve starověkém Egyptě jsou velmi prospěšné pro dýchací cesty.

Známe přibližně 40 druhů levandulí, ale nejrozšířenější a komerční nejvyužívanější, je levandule lékařská( Lavandula Angustifolia ).
V Evropě je pro pěstování levandule proslulá oblast Provence v jihovýchodní části Francie, kvete obvykle od července do srpna a tyto polokeře dosahují výšky až 80 cm. Květy se stříhají před rozkvětem, kdy obsahují nejvyšší množství cenných látek.

U nás známe levanduli většinou jako součást vůní osvěžovačů a mýdel,  naše babičky ji používali do šatníku k provonění prádla a na odpuzování molů.
Já osobně mám zasazenou levanduli pod okny, protože svou silnou vůní odrazuje hmyz a krásně voní.

Pojďme se, ale podívat, jak jinak ji lze využívat a jak já osobně ji doma také používám a doporučuji svým známým a kamarádkám.

Esenciální olej proti nachlazení alergii i na hubení hmyzu

 

Velmi používaným a dalším významným produktem je levandulová silice neboli ,který se destiluje přes vodní páru přímo z květu. Levandulová silice má antibakteriální účinky při vdechování pomoci aromaterapie či bylinné inhalace páry uvolněné ve vodní lázni,  může ulevit při nachlazení a jiných dýchacích onemocnění bakteriálního původu,  využívá se také při alergii, její vůně údajně odpuzuje roztoče. Často ji také přidávám ke krémům proti jakékoli bolesti, především bolesti v krku a doporučuji ji také po lidi trpící lupenkou ve vlasech (přikapávat do šampónů)

 

Antiseptické a regenerační účinky levandule jsou v lidovém lékařství využívány na popáleniny ať už od slunce či přímého ohně a při všech možných poraněních kůže včetně bodnutí hmyzu.
Při možných poraněních kůže se může aplikovat esenciální olej přímo. Na všechna ostatní použití se musí zředit vodou v poměru jedna ku pěti. Tyto účinky byly známé již starým Egypťanům, že ji silně olej využívali pro hubení hmyzu vší a blech.

 

Relaxace s aromalampou je velmi ideální

 

Je třeba si uvědomit, že jde o skutečně silnou přírodní látku a je potřeba tento olej správně používat.
Netrpíte-li tedy výše zmíněnými obtížemi, neznamená to, že si nemůžete užít relaxačního účinku a příjemné vůně levandulového oleje. Stačí nakapat pár kapek oleje zředěné vodou do klasické aromalampy, příjemně se uvolníte a zároveň si preventivně pročistíte dýchací ústrojí. Levandule tedy není jen voňavá fotogenická rostlinka, ale také z hlediska účinku na zdraví mimořádně zajímavá bylina.

print

Napsat komentář